Magis-käyttöönottowebinaarit 10.11. ja 11.11.2021

Magis – Maaginen seikkailu -mobiilipeli on kehitettu 4.-6. -luokkalaisille luokkatasolla pelattavaksi. Pelissä seikkaillaan taikamaailman taikakoulussa ja autetaan oppilastovereita ratkomaan erilaisia pulmia. Peli on lapsille mieluisa tapa harjoitella sosiaalisia ja tunnetaitoja, jotka ovat myös opetussuunnitelman mukaisia tavoitteita.

Magis-webinaarissa käydään lyhyesti läpi pelin teoreettista viitekehystä, hyväksyntä- ja arvopohjaista lähestymistapaa (HOT), viitekehyksen mukaisia hyvinvointitaitoja sekä tutustutaan pelin sisältöön ja käyttöönottoon. Webinaarit järjestetään osana valtakunnallista Peliviikkoa, jota vietetään 8.-14.11.2021.

” Magista voi pelata oikeastaan millä oppitunneilla vaan, kytkeytyy hyvin oppiaineisiin.”

Webinaareja järjestetään kaksi, joissa molemmissa on sama sisältö. Ensimmäinen on keskiviikkona 10.11. klo 8.15-9.00 ja toinen torstaina 11.11.2021 klo 14.45-15.30. Webinaareissa keskustellaan myös yhteisen pelijakson käynnistämisestä, johon osallistuville järjestetään HOT Café pelikokemusten ja vinkkien jakamista varten.

Ilmoittautumiset tällä lomakkeella.

Lämpimästi tervetuloa!

Marjo Nordström
Projektipäällikkö
Hyvä olla -hanke

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.