Magis-pelin tutkimus 4.-6.-luokkalaisille

Ajalla syksy 2020 – kevät 2021 rekrytoidaan vapaaehtoisista Vaasan peruskouluista yhteensä 6-8 luokkaa eli n. 120-160 4.-6. luokkalaista. Mukana on sekä suomen- että ruotsinkielisiä luokkia. Keski-Suomen kouluista rekrytoidaan keväällä 2021 4 luokkaa eli yhteensä n. 80-100 4.-6.-luokkalaista. Tutkimuksesta tiedotetaan tarkemmin sekä huoltajia että opettajia syyskuun 2020 aikana. Huoltajat ja oppilaat saavat tiedotteen tutkimuksesta ja heiltä pyydetään kirjallinen suostumus tutkimukseen osallistumisesta. Osallistuminen on vapaaehtoista.

Syksyllä tutkimukseen osallistuu Vaasasta:

  • 3 suomenkielistä luokkaa, Hietalahti, Nummi ja Tervajoki.
  • 3 ruotsinkielistä luokkaa, Gerby, Vikinga ja Övningsskolan.

Magis on 4.-6.-luokkalaisille suunnattu 3D mobiilipeli, jonka tarkoituksena on harjoittaa erilaisia hyvinvointia ja sosiaalisia suhteita edistäviä taitoja sekä näkökulman vaihtamista ja näin vaikuttaa ennaltaehkäisevästi koulukiusaamiseen. Magis sijoittuu kuvitteelliseen Velholan kouluun. Magista pelataan opettajan johdolla luokassa yhden oppitunnin ajan (45 min) kerrallaan (yhteensä 4 kertaa) ja tehdään siihen liittyviä tehtäviä.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *