Hyvä arki -hanke

HYVÄ ARKI (2022-2024) on STEA:n rahoittama kolmivuotinen hanke, jossa yläkoululaisten hyvinvointitaitoja tuetaan hyväksyntä- ja arvopohjaisia menetelmiä hyödyntämällä. Hankkeen kehitystyötä toteuttavat MIELI Pohjanmaan mielenterveys sekä Jyväskylän yliopiston psykologian laitos. Hankkeessa jalkautetaan Vaasan yläkouluille Jyväskylän yliopiston kehittämää nuorille suunnattua verkko-ohjelmaa Nuorten Kompassia. Osa oppilaista voi osallistua pienryhmämalliin, jossa harjoitellaan hyvinvointia tukevia taitoja.

Tänä syksynä Nuorten Kompassi -verkkoohjelmaan on osallistunut yhteensä noin 90 yläkoululaista. Tällä hetkellä keväälle 2023 rekrytoidaan lisää luokkia ja projekti toivottaa kaikki kiinnostuneet ottamaan yhteyttä!

Nyt loka-joulukuun aikana hankkeen asiantuntijat pilotoivat nuorten kanssa pienryhmämallia, jossa harjoitellaan hyvinvointia tukevia menetelmiä. Ryhmämallia kehitetään jatkuvasti ja keväällä 2023 on suunnitteilla lisää ryhmämalleja.

Nuorten Kompassista (De Ungas Kompass) kehitetään parhaillaan ruotsinkielistä versiota ja myös ryhmämalli käännetään ja kehitetään, jotta se voidaan ottaa käyttöön ruotsiksi.

Hankkeen tavoitteet

  • Yläkoululaisten nuorten hyvinvoinnin tukeminen hyödyntämällä verkko-ohjelma Nuorten Kompassia sekä pienryhmätoimintaa
  • Yläkouluikäisten nuorten vanhempien hyvinvoinnin ja voimavarojen tukeminen
  • Tiedon lisääminen nuorten hyvinvointia edistävistä menetelmistä
  • Hanketoiminta Vaasan seudulla sekä suomen että ruotsin kielellä

Jos herää kiinnostusta tai kysymyksiä ystävällisesti ottakaa yhteyttä:

Hyvä arki -hanke
Projektisuunnittelija
Catrin Hellman-Gretland
catrin.hellman-gretland(at)mielipohjanmaa.fi
044 4935274

Hyvä arki -hanke
Erityisasiantuntija
Susanna Kotamäki
susanna.kotamaki(at)mielipohjanmaa.fi
044 9828246

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *