Magis webinaarit 28.1.2022

AJANKOHTAISTA. Magis webinaarit järjestetään 28.1.2022 klo 8.15-9.00 ja 13.15-14.00.  Maaginen seikkailu -mobiilipeli on kehitetty 4.-6. -luokkalaisille luokkatasolla pelattavaksi. Peli on lapsille mieluisa tapa harjoitella sosiaalisia ja tunnetaitoja, jotka ovat myös opetussuunnitelman mukaisia tavoitteita. Pelissä seikkaillaan taikamaailman taikakoulussa ja autetaan oppilastovereita ratkomaan erilaisia pulmia.

Magis-webinaarissa käydään lyhyesti läpi pelin teoreettista viitekehystä, hyväksyntä- ja arvopohjaista lähestymistapaa (HOT), viitekehyksen mukaisia hyvinvointitaitoja sekä tutustutaan pelin sisältöön ja käyttöönottoon.

” Magista voi pelata oikeastaan millä oppitunneilla vaan, kytkeytyy hyvin oppiaineisiin.”

Webinaareja järjestetään kaksi, joissa molemmissa on sama sisältö. Ensimmäinen on perjantaina 28.1. klo 8.15-9.00 ja toinen klo 13.15-14.00. Webinaareissa keskustellaan myös yhteisen pelijakson käynnistämisestä, johon osallistuville järjestetään HOT Café pelikokemusten ja vinkkien jakamista varten.

Lataa opettajan TYÖKIRJA

Ilmoittautumiset tällä lomakkeella.

Lämpimästi tervetuloa!

Marjo Nordström
Projektipäällikkö
Hyvä olla -hanke

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *