Magis-mobiilipeli – hyvinvointitaitoja lapsille koronan keskellä

Jyväskylän Yliopiston julkaisu 24.03.2020

Jyväskylän yliopiston psykologian laitoksen ja Vaasanseudun mielenterveysseuran yhteistyössä kehittämä Magis – Maaginen seikkailu mobiilipeli on laadittu lasten hyvinvoinnin edistämiseen ja koulukiusaamisen ehkäisemiseen. Peli on nyt saatavilla ilmaiseksi suomen, ruotsin ja englanninkielisenä sekä Google Play -kaupasta että App Storesta tai selainversiona osoitteesta https://magisgame.com/

Pelissä seikkaillaan Taikamaailmassa, jossa lapsi oppii pelin hahmoja auttaessaan mm. käsittelemään tunteitaan ja sosiaalisia vuorovaikutustaitoja.

– Tämä peli toimii ikään kuin ”rokotteen” tavoin. Jos opetamme lapsia käsittelemään tunteitaan ja ajatuksiaan toimivalla tavalla, on arjen vastoinkäymisten käsitteleminen helpompaa, professori Raimo LappalainenJyväskylän yliopistosta kuvailee.

Pilottitutkimukseen osallistui 120 vaasalaista 4.­–6. luokan oppilasta. Lapset ovat myös olleet alusta asti kehittämässä grafiikkaa ja juonta. Tarkoituksena on jatkaa pelin vaikuttavuuden arviointia.

> (opens in a new tab)” rel=”noreferrer noopener” class=”ek-link”>Lue artikkeli kokonaisuudessaan >>

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *