Uusi työkirja / Ny arbetsbok

MAGIS-mobiilipelin tavoitteena on hyödyntää tarinallisen pelin maailmaa hyvinvointitaitojen tukemisessa. Pelin kehittämistyössä on keskitytty erityisesti huolehtimaan pelin soveltuvuudesta kouluympäristöön, peli on suunniteltu 4.-6. luokkalasten käyttöön. Uusi työkirja kuvaa tiiviissä muodossa Magis-pelin taustalla olevat keskeiset periaatteet ja esittää valmiin suunnitelman pelin peluuttamiseen kokonaisen luokan kanssa. Tämä malli on vaikuttanut hankkeen aikana toteutetun pilottitutkimuksen tulosten valossa hyvältä ja toimivalta tavalta.

Lataa TYÖKIRJA

Lataa TEHTÄVÄVIHKO

Syftet med mobilspelet Magis är att använda sig av spelvärldens och berättelsens möjligheter för att öka barns kunskaper om välmående. Spelet har tagits fram för att framför allt användas i skolmiljö, primära målgruppen är årskurs 4-6. I arbetsboken beskrivs kortfattat de centrala principer som ligger bakom Magis. Här presenteras också en färdig plan för hur spelet kan spelas med en hel klass. Modellen har visat sig fungerat bra och har gett goda resultat under pilotstudien. Arbetsboken innehåller alla de uppgifter som grupphandledaren behöver för att leda spelet i klassen.

Ladda ner ARBETSBOKEN

Ladda ner ÖVNINGSHÄFTE

Lue Pelikokemuksia Länsimetsän koululta: Magee Magis!

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *